Historia ,,Zamku Bobolice”
Bobolice to położona miejscowość w samym sercu Jury krakowsko-częstochowskiej, niewielka miejscowość zatopiona wśród wapiennych bardzo starych ostańców. Jej powstanie nieodłącznie wiąże się z istniejącym w tym miejscu zamkiem. Zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku, za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Był jednym z wielu obiektów -elementów systemu obronnego jurajskich warowni, które ochraniały zachodnie granice królestwa Polskiego od strony Śląska.
Razem z zamkiem, w Bobolicach powstała tutaj osada, którą zamieszkiwali głównie rzemieślnicy, kupcy oraz rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda i inne budynki gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość ta na przełomie XIV i XV wieku stanowiła część dóbr królewskich, a następnie przechodziła w ręce rodów m. in. takich jak: Szafrańcy, Krezowie, Myszkowscy, Męcińscy. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich.
Trudne momenty dla zamku na przestrzeni dziejów
Zamek Bobolice , a także jego najbliższe okolice bardzo mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów nieprzyjaciela. Najbardziej dramatyczny był moment o historycznej nazwie: „potop szwedzki”. Od tego epizodu, po potopie szwedów, zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną, sławną kartę na łamach historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami zamku. Później król udał się do Krakowa na koncentrację polskich wojsk-w przygotowywanej kapanii wojskowej tzw. odsieczy wiedeńskiej.
Zamek w Bobolicach obecnie dzisiaj, jego sytuacja?
Obecnie dzisiaj, po trwającej przez wiele lat rekonstrukcji, Zamek w Jurze powrócił do stanu z lat swojej świetności. Wraz z nim, tak jak kiedyś, czyli przed wiekami rozwija się również cała, tutejsza okolica. W Bobolicach powstał m. in. hotel oraz restauracja, natomiast miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych oraz obowiązkowym adresem turystów- w wędrówkach turystycznych po całej Polsce.
W sezonie wiosenno-letnim m-ce: kwiecień-październik) Zamek dostępny dla turystów jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00 – 18:00. Wejścia na Zamek z osobą przewodnikiem odbywają się co pół godziny. Ostatnie wejście jest o godz. 17. 30.
Natomiast w sezonie jesienno-zimowym (m-ce: listopad do końca marca) Zamek dostępny jest do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli, w godzinach: 10:00 – 16:00. Wejścia na Zamek z osobą -przewodnikiem odbywają się co pół godziny. Ostatnie planowane wejście jest o godz. 15. 30.
Na terenie całego obiektu obowiązuje: całkowity zakaz wchodzenia dla psów.