W Polsce możemy zwiedzać liczne zabytkowe zamki i pałace. Część z nich dotrwała do naszych czasów w formie kompletnej (jak na przykład Pałac w Rogalinie), część zaś stanowi obecnie malownicze ruiny (choćby Ogrodzieniec). Które zamki warto odwiedzić, aby dać się porwać historii i pięknym opowieściom? Poniżej przedstawiamy pomysły na różne wycieczki szlakiem polskich pałaców dla dużych i małych turystów.
Szlak Orlich Gniazd
Orle Gniazda to szereg zamków i warowni, wybudowanych na polecenie króla Kazimierza Wielkiego na obszarze pomiędzy Krakowem a Częstochową. Miał on służyć obronie kraju, a także stanowił spójny i sprawny sposób komunikacji, gdyż wszystkie „gniazda” znajdowały się w zasięgu wzroku, pozwalając na przekazywanie znaków w razie nadchodzącego zagrożenia.
Spora część zamków obecnie popadła w ruinę, jak choćby najpopularniejszy z nich wszystkich Ogrodzieniec. Nie przeszkadza to jednak tysiącom turystów, którzy licznie odwiedzają to piękne miejsce indywidualnie lub podczas organizowanych w nim regularnie turniejów rycerskich i tematycznych pikników, obrazujących jak wyglądało życie w czasach średniowiecza.
Pałace w Wielkopolsce – Rogalin
Nie tylko w Małopolsce wznoszono okazałe siedziby arystokratyczne. W Wielkopolsce również możemy znaleźć szereg rozległych założeń pałacowo-parkowych, które do tej pory zachwycają swoją elegancją i przepychem. Jedną z najważniejszych, jeśli chcemy poznać zabytkowe pałace w Wielkopolsce jest bez wątpienia Pałac w Rogalinie.
Pierwotnie należał do rodu Raczyńskich, obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. W jego budowie brali udział najwybitniejsi twórcy epoki, włącznie z Dominikiem Merlinim i Janem Christianem Kamzetzerem. Założenie powstało w latach 70. XVIII wieku. Kolejni członkowie rodziny rozbudowywali je, dostosowując do nowych potrzeb. Między innymi Edward Raczyński na początku XIX wieku wzniósł w parku kościół-mauzoleum.
Rogalin – ekspozycja malarstwa
Piękne, historyzujące sale, które oferuje Pałac w Rogalinie stanowią idealne tło dla kolekcji malarstwa, które prezentuje w nim Muzeum Narodowe. W ramach ekspozycji można zobaczyć dzieła czołowych twórców przełomu XIX i XX wieku. Między innymi znalazły się w Rogalinie obrazy: Juliana Fałata, Aleksandra Gierymskiego, Teodora Axentowicza, Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Leona Wyczółkowskiego. To obowiązkowe miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik polskiej sztuki.
***
Oprócz wymienionych powyżej miejsc w Polsce można znaleźć tysiące zamków i pałaców. Niezmiernie bogatym obszarem jest choćby Dolny Śląsk z niesamowitym, ukrytym we wałbrzyskich lasach Książem. Pozwala to znaleźć piękne miejsca na wycieczki dla każdego.