Napoje wyskokowe towarzyszą człowiekowi w wielu wydarzeniach życiowych. Wznosimy toast za narodziny dziecka, parę młodą, zdany egzamin, czy świętujemy rocznice, urodziny, albo nadejście nowego roku. Powszechnie alkohol w Polsce wiąże się z rozrywką w gronie najbliższych osób i celebracją wspólnego czasu.
Pierwsze wydarzenia z alkoholem w roli głównej
Według źródeł historycznych, już od czasów starożytnych, ludzkość delektowała się alkoholem. To właśnie w tamtych wiekach nastąpił rozkwit rozrywki, połączonej z celebrowaniem. Dionizje Małe, czyli festiwal ku czci boga wina Dionizosa (Bachusa), to święto ludności wiejskiej. Okoliczni rolnicy przybywali w uroczystej procesji do świątyni swojego boga, wraz z amforami wypełnionymi młodym winem. Tam wspólnie śpiewali i tańczyli. A młode, słodkie wino mieszano z wodą i w takiej formie je smakowano. Dionizje odbywały się na przełomie miesięcy: grudnia i stycznia.
Tradycyjnie winiarskie na ziemiach polskich
Uprawa winorośli w Polsce pod wyroby winiarskie nie jest łatwa. Specyficzny klimat oraz zmieniające się temperatury w roku to duże wyzwanie dla winiarzy. Jednak istnieją w kraju miejsca, w których z powodzeniem można je sadzić i doglądać.
Sięgając do dawnych zapisków historyków, można odnaleźć informacje, że już w XII na ziemiach polskich powstawały pierwsze tradycje winiarskie w okolicach Płocka oraz Włocławka. Jednak najdogodniejsze warunki od stuleci znajdują się w Zielonej Górze. To z tym miastem statystyczny Polak kojarzy wino i słusznie, bowiem to właśnie tam zapoczątkowano festiwale wina dla smakoszy oraz producentów trunku.
Polskie winnice-gdzie ich szukać?
Ale nie tylko ziemie zachodnie Polski są przyjazne winoroślom. Można zauważyć wzrastające zainteresowanie uprawą na wschodnich i południowych krańcach. Głównie Podkarpacie, Jasło i Kazimierz Dolny. Biorąc pod uwagę zmieniający się stale klimat na naszej planecie, niewykluczone, że Polska stanie się rajem dla winiarzy.
Polskie wino, czyli jakie?
Prawdziwi koneserzy już od dawna zwracają uwagę na polskie wina. Niestety statystyczny Polak kojarzy krajowe wyroby raczej z wyrobem o smaku jabłkowym, wyprodukowanym w domowych warunkach. A jaka jest prawda?
W naszym kraju można już naliczyć setki większych i mniejszych winnic. Produkowane wina są najczęściej czerwone oraz białe, ale i pojawiają się także różowe.