Stolica Polski od wieków przyciąga turystów z kraju i zagranicy. Niesamowita historia oraz niebanalne położenie plasuje Warszawę, jako jedno z najciekawszych miast europejskich. Chociaż współcześnie na pierwszy plan wysuwają się strzeliste, betonowe i szklane budynki, można jednak odnaleźć prawdziwe skarby. Chociaż prawdziwych skarbów nie ma tak dużo, jakby każdy rodak chciał, warto wybrać się na spacer w te urocze zakątki.
Paryż Północy-czyli zachwycająca stolica przed wojną
Warszawa międzywojenna stanowiła istną perłę architektoniczną. Miasto stale się rozwijało. Wprowadzono nowe sposoby komunikacji-linie kolejowe. Place projektowane na wzór gwiazdy. Rozpoczęto także budowę nowych dzielnic.
Stolica zachwycała uroczymi kinami, kabaretami, czy kafejkami, restauracjami. Organizowano liczne bale, wszędzie wyczuwalna była radość z odzyskanej niepodległości. Do głosu coraz odważniej dochodziły także kobiety.
Tamten świat łączył także w sobie wiele kontrastów. Z jednej strony urocze zakątki, zdobne stroje, z drugiej skrajna bieda, żebracy na ulicach.
Smutny los stolicy w trakcie II wojny światowej
Trudno znaleźć w Europie drugie takie miasto, które tak dużo musiało znieść podczas II wojny światowej. Naziści postanowili doszczętnie zrównać z ziemią stolicę. Ułożyli specjalny projekt, tzw. Plan Pabsta, który zakładał przekształcenie Warszawy w prowincjonalne miasteczko. Wyburzeniu miało ulec 95% budynków, by stworzyć nowe, niemieckie miasto dla elit.
Architektura Warszawy uległa nieodwracalnym zmianom. W wyniku bombardować i walk powstańczych, zniszczeniu uległo 85% zabytkowego centrum. Naziści postanowili w pierwszej kolejności zrównać z ziemią wszystkie budowle, które kojarzyły się z polskością i polską kulturą.
Co odwiedzić, będąc w Warszawie?
Odbudowa powojennych zniszczeń była długa i niełatwa. Wiele rozwiązań architektonicznych spotkało się z krytyką. Spacerując po stolicy można nawet zauważyć, że niektóre budynki bardzo mocno ze sobą kontrastują, na przykład: stara kamienica obok szklanego biurowca. Niemniej jednak wszystko to wpływa na ten specyficzny charakter Warszawy.
Na uwagę zasługuje Stare Miasto, które już na zawsze będzie nosić piętno wojenne. Jednocześnie należy wspomnieć, że odbudowa została doceniona przez międzynarodowe grono i od 1980 roku znajduje się na zaszczytnej liście UNESCO. A także Pałac Kultury i Nauki, jako pozostałość po komunistycznej przeszłości.
Ciekawie budynki znaleźć także w galeriach handlowych, czy jadąc metrem. Złote Tarasy, Biblioteka Uniwersytecka, stacja metra-Plac Wilsona to przykłady budynków użyteczności publicznej, w których wykorzystano niestandardowe rozwiązania urbanistyczne.