Gdy chcemy wykonać kosztorys budowlany powinniśmy najpierw kupić projekt budowlany. Jest on podstawą do wszelkich wyliczeń i kalkulacji. Do projektów budowlanych często załączony jest wstępny kosztorys, jednak musimy pamiętać, zawiera on jedynie szacunkowe rozliczenia, które mogą zdecydowania się różnić od realnych kosztów budowy. Mimo to, kosztorys taki może być naszym wzorem, którym się posłużymy przy własnych obliczeniach.
Jak przygotować kosztorys?
W trakcie przygotowań musimy zwrócić szczególną uwagę na zakres robót. Etapy pracy należy podzielić na kategorie, dzięki którym będziemy mogli stworzyć szczegółowy plan działania. Warto korzystać z darmowych kalkulatorów budowlanych, które znaleźć można w Internecie. Należy wyszczególnić następujące kategorie wydatków:
– zakup projektu budowlanego oraz formalności,
– koszt budowy konstrukcji budynku, działka,
– koszty związane z wykonaniem dachu,
– stolarka zewnętrzna,
– koszty wynikające z wykończeniem wnętrza.
Warto mieć na uwadze fakt, iż w nawet w najlepiej zrobionym kosztorysie musi być uwzględniony margines błędu, wynoszący ok 10%.
Kolejnym ważnym elementem przygotowań jest wybór dobrej i rzetelnej firmy budowlanej, najlepiej sprawdzonej. Ceny przedstawiają się bardzo różnie, a czasami drożej nie znaczy lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie ofert kilku firm i dopiero wtedy wybór najlepszej. Aby proces ten przebiegał dość prosto, warto skorzystać z opinii w Internecie lub za posłużyć się opiniami znajomych i rodziny.
Po zakupie projektu, kolejnym etapem jest wypełnienie wstępnych formalności. Podstawą jest pozwolenie na budowę, które powinniśmy uzyskać. Do tego wniosku trzeba dołączyć dokumentację dodatkową. W kosztorysie powinniśmy uwzględnić cenę otrzymania warunków zabudowy, technicznych warunków przyłączenia mediów, jak i sporządzenia szczegółowej mapy sytuacyjno – wysokościowej.
Samodzielnie przygotowany kosztorys budowlany może być bardzo pracochłonnym zadaniem, jednak wiele osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet 1500 zł. Dobrze przygotowany kosztorys umożliwia przygotowanie właściwej ilości środków i może być przydatny podczas w procesie ubiegania się o kredyt. Warto więc spróbować go wykonać, nawet gdy nie posiadamy ogromnej wiedzy w zakresie budownictwa. Dostępne w Internecie kalkulatory, zdecydowanie mogą ułatwić nam to zadanie, służąc jako praktyczny wzór podczas skomplikowanych obliczeń. Pozwalają nam one bowiem na bardzo szybkie i wstępne wyliczenia kosztów budowy.